Prikupljanje sredstava u lokalnoj zajednici (Grassroots Fundraising)
Napori da se prikupi novac od pojedinaca ili grupa na lokalnom nivou za neku širu svrhu. Obično su korisnici usluga te organizacije(direktni ili indirektni), ti koji daju sredstva. Aktivnosti za prikupljanje sredstava u lokalnoj zajednici obuhvataju: akcije uključivanja članarina, lutrije, i mnoge druge aktivnosti.
Definicija nevladine organizacije
Iako su volonterske organizacije građana postojale kroz cijelu istoriju, nevladine organizacije (u daljem tekstu NVO) u današnjem kontekstu, posebno na međunarodnom nivou, se razvijaju u posljednja dva vijeka. Pojam “nevladina organizacija” se počeo koristiti s uspostavljanjem Ujedinjenih nacija, u 1945. godini. Visoka komisija Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) postavila je slijedeće kriterije za definisanje NVO: da je neprofitna, nekomercijalna, nevladina, pravno registrovana, te da se slaže sa univerzalnim humanitarnim vrijednostima i praksom. Druge međunarodne agencije traže i dodatne karakteristike, od kojih je najznačajnija da NVO ima kapacitet, što znači da zna kako da napravi plan i da ima resurse da ga implementira, te da je spremna da bude odgovorna za svoje aktivnosti. U kontekstu EU, ne postoji opšteprihvaćena ili pravno zasnovana definicija pojma “organizacija civilnog društva”. Pojašnjenje bi bilo slijedeće: “organizacije civilnog društva” su glavne strukture društva, pored vlade i javne administracije, uključujući one ekonomskog karaktera za koje se uopšteno ne smatra da su “treći sektor” ili NVO. Pojam je povezan s uključenošću i ukazuje da koncept ovih organizacija ima duboke korijene u demokratskoj tradiciji zemalja članica Unije.
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.
Neprofitni sektor čine pojedinci i organizacije koji pomažu da društvo postane zajednica odgovornih pojedinaca orijentisanih prema ličnom/porodičnom napretku, ali i napretku zajednice kojoj pripadaju.