Feminizam drugog talasa je izraz kojim se označavaju pojedinci, organizacije i ideologije koje su u drugoj polovini 20. veka počele dominirati feminističkim pokretom u SAD i drugde u svetu. Te su se struje pojavile nakon uspešno izvojevane borbe za političku i pravnu jednakost muškaraca i žena, iza koje je, po mišljenju nove generacije feministkinja trebalo da sledi borba za ekonomsku i društvenu jednakost, odnosno brisanje de fakto nejednakosti između muškaraca i žena.
Ostvarenje tih ciljeva se videlo pre svega kroz nastojanje da se odbaci tradicionalni koncept porodice odnosno rodnih uloga u njoj, koji su, prema feministkinjama drugog talasa, bile sredstvo kojim su se žene držale u pokornosti. Vezanost žena uz porodicu i decu ih je sprečavalo da se, poput muškaraca, posvete karijeri. Zato je jedan od važnih ciljeva feminizma drugog talasa bilo uvođenje reproduktivnih prava, odnosno prava na korišćenje kontracepcije i abortus.
Feminizam drugog talasa je svoj vrhunac u SAD doživeo 1970-ih kada su mnogi od njegovih ciljeva postali deo zakonodavstva. Feminizam drugog talasa je zaslužan i za uvođenje koedukacije na veliki broj američkih obrazovnih institucija, dotada segregiranih po polu. Takođe je svoj odraz našao i u popularnoj kulturi, odnosno Holivudu koji je producirao TV serije nedvosmisleno feminističke orijentacije, kao i akcijskim filmovima kojima po prvi put dominiraju žene kao protagonisti.
Međutim, krajem 1970-ih je tadašnji američki liberalizam počeo slabiti, a sam feministički pokret se počeo deliti po odnosu prema pornografiji i homoseksualnosti. Te su podele svoj odraz našle i u drugim državama, gde su mnoge žene prihvatile feminizam prvenstveno kroz izloženost američkoj popularnoj kulturi.
Nezadovoljstvo stanjem žena u SAD i drugde u zapadnom svetu se od početka 1990-ih počelo odražavati kroz novi feministički pokret koji sebe naziva feminizmom trećeg talasa.