Feminizam je naziv za skupinu ideologija i političkih pokreta kojima je cilj bio poboljšanje položaja žene u društvu, odnosno izjednačavanje prava žena s pravima muškaraca.
Feminizam je pokret koji je nastao u zapadnim zemljama u 19. vijeku kao jedna od posljedica industrijske revolucije. Razvoj mašina je počeo otklanjati potrebu za ljudskom radnom snagom, postepeno eliminirajući jednu od prednosti koju su muškarci imali nad ženama. To je omogućilo ženama da postanu sve značajniji dio radne snage, pogotovo za vrijeme prvog svjetskog rata kada su zamjenjivale muškarce na frontu.
Feministički pokret se ispočetka ispoljavao u dva oblika – kao pokret za ravnopravnost u plaćama, odnosno kao pokret kao davanje prava glasa ženama. Ovo potonje je s vremenom postignuto u većini zapadnih zemalja nakon prvog svjetskog rata, a kasnije i u ostatku svijeta.
Kako je politička, a i ekonomska ravnopravnost žena postignuta u institucionalnom smislu, tako je i feminizam postepeno evolucirao u novu formu tzv. radikalnog feminizma kome je cilj bio promijeniti tradicionalnu ulogu žene u društvu putem napada na brak i materinstvo kao tradicionalne institucije, odnosno na muškarce koji su po prirodi represivni prema ženama. Iako je relativno malen broj žena prihvatio taj ekstremni stav, danas se feminizam najčešće povezuje s njim.
-
Uvodna sekcija
Ujedinjene nacije su podeljene na mnogobrojne takozvane agencije koje autonomno deluju. Što se tiče ženskih ljudskih prava, ona su posebna tema Komisije za status žena, sa sedištem u Njujorku kojom predsedava Patriša Flor, feministkinja iz Nemačke, zatim Komisije za eliminaciju svih oblika diskriminacije žena, a od 1995. tema su Specijalne izveštačice UN za nasilje nad ženama, Radike Komarasvami, feminističke advokatkinje iz Šri Lanke. Međutim unutar organizma Ujedinjenih nacija postoji i Komisija za ljudska prava, sa sedištem u Ženevi.
-
POJMOVI
Aberrare epicurus ex afferat tuus suavis honesta sensum descensio fugiunt additis ullo vesperum auditor
-
ISTORIJAT FEMINIZMA
Quaereremus consectetur sentias retexueris estmata isti statui gaudio vestigium ipsae
-
ŽENSKI POKRET U SRBIJI OD 90-IH GODINA
-
Završna sekcija
Feminizam je naziv za skupinu ideologija i političkih pokreta kojima je cilj bio poboljšanje položaja žene u društvu, odnosno izjednačavanje prava žena s pravima muškaraca.
Feminizam je pokret koji je nastao u zapadnim zemljama u XIX веку kao jedna od posledica industrijske revolucije.
Stoga je feminizam u osnovi skup emancipatornih pokreta koji za cilj imaju ubrzanje društvenih procesa.
Kao takav on može doći u sukob sa rigidno shvaćenim tradicionalnim tendencijama u društu.
Govoriti o studentskom aktivizmu, levom i desnom aktivizmu, građanskim aktivistima te onima koji pripadaju partijskom i političkom aktivizmu, dvosmislena je stvar: ovo su neuobičajeni termini u smislu da skrivaju mnogo više nego što otkrivaju, kao i da im je sadržaj postao manje bitan od aktivnosti same, čak i onda kada ona služi da naglasi ulogu samih aktera: borba jednog aktiviste može biti bilo šta, od fašizma (Horkhajmer je čak govorio o „fašističkim aktivistima“, prema Wolfgang Fritz Haug 1983: 130) do građanskih prava; kao da je sam aktivizam zapravo transideološke prirode, gde je političko usmerenje od sekundarnog značaja.
Merenje podrške javnosti prema parlamentarnoj agendi, institucijama, narodnim poslanicima i reformi izbornog sistema, ali i rezultati o odnosu građana prema različitim formama aktivizma su izuzetno važni za sve donosioce odluka. Stoga su u okviru projekta „Jačanje odgovornosti izabranih predstavnika građana u Srbiji (Ljudi na prvom mestu)“ predviđena tri istraživačka ciklusa, sa ciljem da se motivišu izabrani predstavnici građana da, putem različitih načina, podignu odgovornost i transparentnost u radu.
Iz već pomenutih razloga, jasno je da su sadržaji i aktivnosti koji bi trebalo da se organizuju u cilju podrške osuđeniku za što uspešniju resocijalizaciju nakon izlaska iz ustanove, na veoma niskom nivou i bez značajnijeg efekta. Tome doprinosi i nedovoljan stručni kadar i ekonomsko–tehnički uslovi u zatvorima, kao i nedostatak sistemskih rešenja i organizovane saradnje sa društvenim i privrednim subjektima, za šta je odgovorna država.
Zbog svog dugogodišnjeg iskustva i zalaganja za razvoj civilnog društva, Građanske inicijative su prepoznate od strane donatora, partnera i zajednice kao vodeća organizacija u ovoj oblasti. Od 2014. godine funkcionišemo i kao Resursni centar TACSO projekta (Technical Assistance Civil Society organizations) u Srbiji u okviru koga prikupljamo, objavljujemo i distribuiramo informacije od značaja za rad OCD svim raspoloživim kanalima komunikacije; dajemo savete i tehničku podršku; realizujemo treninge i seminare na različite teme; asistiramo u umrežavanju organizacija i pripremamo godišnji pregled izvora kroz mogućnosti za finansiranje.
Izveštaj ima za cilj da ukaže na primere dobre prakse u radu grupa za koordinaciju i saradnju, i daje preporuke za unapređenje rada u pogledu postupanja kojima se različito tumače i primenjuju odredbe Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
Organizovanje u lokalnim sredinama je teško zbog oskudnosti sredstava, dok je u velikim centrima rad organizaciju može značajno biti ugrožen insistiranjem na dominantnim trendovima, koji tako guše specifičnosti aktivističkog potencijala neke organizacije
Requirements
- Fokusiranost na aktivizam
- Paralelne aktivnosti
- Osnovna znanja o značaju emancipacije zena
Features
- Tolerancije
- Jednakost
- Aktivizam
- Emancipatorne prakse
Target audiences
- Žene koje su u neyavidnom položaju
- Veoma mlade žene
- Seksualne manjine
- Muškarci koji žele da se upute u feminističke tendencije
- Parovi
Jedan odgovor
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.
Probni templejt za Kurs, 9/8/2022 1:47PM